Jdi na obsah Jdi na menu
 


West side vs eastside

25. 3. 2007

Obrazek                                  West side vs. East side

V Hip Hopu, který začal vznikat v 70 letech v USA, byly vždy spory a rivalství. Původně tyto spory byly hlavně na místních párty, kde DJové hrály svoje desky pro masy lidí, kteří se přišli bavit a zatancovat si. Tyto Djové hráli ze začátku pouze tzv. "beatová sóla", na která lidé tancovali. Časem začali přes beaty i mluvit. Zprvu se snažili jen tancující přemluvit, aby nepřestávali tančit. Později MCs začali do hudby včleňovat více rozmanité a stylistické řeči, také začali pokřikovat na své přátele v publiku a chlubit se jejich dovednostmi a kritizovat jejich nepřátele. I když se celé představení mělo jevit jako velice humorné a mělo navodit dobrou náladu, tak se stávalo, že někteří lidé se cítili uraženi a začali v zákulisí dělat problémy. Mnoho pozorovatelů pak tvrdilo, že media zajímají jen super titulky v článcích a tak i z menších konfliktů dělali velké. Obzvláště tomu tak prý bylo u konfliktu mezi východním a západním pobřežím (East Coast a West Coast).

Pravděpodobně nejznámějším konfliktem v historii je spor v polovině 90tých let mezi členy východního a západního pobřeží USA.

Hip hop vznikl v New Yorku, který se stal nesporným sídlem hip hopu až do roku 1992, kdy se stalo album "The Chronic "rappera Dr. Dre, jedním z nejprodávanějších alb v historii. Po "The Chronic" bylo další nejprodávanější album "Doggystyle (1993)" které měl na svědomí Snoop Doggy Dogg. Dre byl členem Death Row Records , v čele se Suge Knightem, které se brzy začalo skládat z hvězd jako: Warren G , Tupac Shakur a Snoop Doggy Dogg. Tito rappeři vládli ve všech hitparádách a Los Angeles nahradilo New York za středisko hip hopu.

Největší hvězdy z East Coast byli v Puff Daddyho skupině "Bad Boy Records", která zahrnovala hvězdy jako: Craig Mack , Mase a Notorious B.I.G. Puff Daddy založil Bad Boy v roce 1993 a brzy je koupil Ruthless Records (label NWA, založeny Eazy-E).
Bad Boy a Death Row byly hozeni do konfliktu mezi sebou, poté co 30. listopadu 1994 byl Tupac Shakur pětkrát postřelený v newyorském nahrávacím studiu a veřejnost z tohoto činu obvinila jeho bývalého přítele velice známého Notoriouse B.I.G. a jeho Bad Boy Records. Tento spor se vystupňoval, když Suge Knight zesměšnil Puff Daddyho v Source Awards v srpnu 1995. Řekl do shromáždění umělců a vysokých osobností: "Jestli nechcete majitele vašeho labelu na vašich albech, nebo ve vašem videu a na vašem turné, tak může přijít podepsat smlouvu do Death Row Records." Později večer byl Dr. Dre a Snoop Dogg za tento výrok vypískán z jejich představení. Snoop na to tehdy úžasně odpověděl "East Coast nemá v lásce Dr. Dre a Snoop Dogga"
Spor se stále stupňoval přes různé incidenty. Nejprve byl v září 1995 Atlantě (Georgia) zastřelen na narozeninovém večírku pro producenta Jermaine Dupriho Knightův blízký přítel, z čehož Knight obvinil opět Bad Boy Records. V prosinci, při filmování videa pro Dogg Poundův "New York, New York" na Manhattanu, byl Snoop Doggův přívěs naprosto řostřílen, naštěstí byl v tu dobu prázdný. Toto video také později přešlo ve spor a mnoho fanoušků a osobností East Coast proti němu bojovalo a protestovalo. Vzniklo také podezření, že píseň byla cílená proti Bad Boy Records a New Yorku záměrně i když to bylo ve skutečnosti velice nepravděpodobné, protože píseň byla ve skutečnosti remake písně umělcé jménem Grandmaster Flash a v rýmech se nevyskytovalo nic, co by mohlo být interpretováno jako specifický útok na určité jedince. Navíc tato píseň byla napsána ještě před sporem mezi Bad Boy a Death Row.
Soupeření zesílilo, když se hip hop stal hlavním hudebním proudem ve Spojených státech a v zahraničí. Začalo se vrážet více peněz do hudebního průmyslu a zvýšily se sázky. Ohnisko násilí také rozpoutal rapper Tupac Shakur (West Coast) v roce 1996, který ve své písni "Hit 'em Up" prohlašoval, že se vyspal s manželkou Notoriouse B.I.G., Faith Evans. Také v této písničce říka: "this ain't no freestyle battle, y'all niggas getting killed", v překladu něco jako "Tohle není žádná freestylová bitva, všichni negři budete zabiti " Notoriouse B.I.G zase vzkázal "Stupid niggaz mess wit Big Poppa/motherfuckers get roasted if you fuck wit B.I.G.", v překladu něco jako: "Hloupí niggas si zahrávají s Big Poppa/zkurvysyni, budou usmaženi když budou vyjebávat s B.I.G".
V březnu 1996, při Soul Train Awards v Miami, se na parkovišti strhla hádka mezi členy Bad Boy a Death Row. Spor přerostl až tak moc, že proti sobě začali vytahovat pistole. I když se nakonec situace uklidnila a skončila bez zraněných, tak všem fanouškům i jednotlivým členům bylo ihned jasné, že se jim situace začíná drasticky vyjímat z rukou a že už tento spor nemá nic společného se začátkem sporu, kdy proti sobě jednotlivé strany vymýšleli pouze urážlivé texty. Teď už šlo o holý život.
7. září 1996 byl Tupac Shakur v Las Vegas několikrát postřelen, umírá jen o několik dní později. Notoriouse B.I.G byl postřelen a zabit v Kalifornii. Oba tyto případy zůstaly navždy nevyřešeny a je kolem nich spoustu teorií. Nejznámější teorie (konspirační teorie) je, že Tupac pořád někde žije ukrytý a že jeho smrt byla podvod. No nebylo by to fajn ;o) ?
V roce 1997 několik rapperů, BizzyBone , C Low , Doug E. Fresh a Snoop Doggy Dogg, navštívili Louise Farrakhana (vůdce Nation of Islam) a slíbili si, že si prominou některé maličkosti, které mohly souviset se sporem a úmrtím 2Paca a Biggieho.
2Pac před smrtí vyvolal ještě několik různých sporů s několika dalšími rappery z East Coastu. Několik 2Pacových přátel se cítilo být uraženo na jednom z koncertů skupiny Mobb Deep a když se to doneslo 2Pacovi do vězení, tak napsal skupině Mobb Deep sms , kde byla zpráva slibující násilí. Mobb Deep na to ihned odpověděli písničkou "Drop A Gem On 'Em" na jeho oficiálním vydání alba "Hell On Earth", i když Tupacův "Hit Em Up" singl, kde urážel Mobb Deep, obíhal New Yorská radia dlouho předtím.
2Paca také hodně naštvalo smyšlené tvrzení rappera jménem Nas. Nas ve své písni "The Message" totiž tvrdí, že byl 5x postřelen a ještě ten stejný den podepsal revers a odešel domů. Jenomže tohle samé se stalo 2Pacovi!
Dokonce Chino XL, undegroundový rapper z New Jersey, který se nechtěl prosadit v hlavní vlně hip - hopu a neměl nic společného s Bad Boy Records, byl uražen stejně jako Nas a Mobb Deep 2Pacovym songem "Hit Em Up " a ve svém tracku se obořil proti 2Pacovy. Říká v něm "By this industry, I'm trying not to get fucked like 2Pac in jail", v překladu by to bylo něco jako "Nechci , aby mě v tomhle prumyslu, oprcali jako 2paca ve vězení".
Protože všichni tito rappeři byli z East Coast a protože byli uráženi ve stejných písních kde 2Pac urážel Bad Boy Records, lidé si často mysleli, že jsou součástí největší East Coast vs West Coast války hnané oddaností a teritoriem. Ve skutečnosti tyto spory neměli nic společného s Bad Boy nebo s Death Row records a vztahy meze těmito umělci a Bad Boy Records byli velice malé, nebo dokonce žádné. Nas ve skutečnosti spolupracoval s Dr. Dre daleko častěji než s umělci z Bad Boy Records. Z těchto důvodů, stejně jako ze skutečností, mnoho prominentních umělců z obou pobřeží tento spor přímo nenáviděli. Byli mezi nimi např. rappeři Redman, Busta Rhymes, E-40, rappeři z Wu-Tang Clanu a mnoho dalších. Mediální šílenství a hnaní se za senzacemi totiž rozpoutalo vlnu škatulkování umělců. Všichni byli zařazováni do East Coast, West Coast, do Bad Boy Records, Death Row Records i když s nimi neměli absolutně nic společného.
Brzy po smrti 2paca, zažalovala Afeni Shakur , (matka Tupaca), Death Row Records z údajného podvedení jejího syna o miliony. Hlava labelu Suge Knight nakonec skončil ve vězení pro porušení podmínky, které nesouviselo s tímto případem. Lady of Rage a Nate Dogg také vystoupili proti Bad Boy s podobnými tvrzeními. Puff Daddyho čekaly vícenásobné problémy se zákonem, včetně mockrát omílaného případu vyplývajícího ze střílení v newyorském klubu; on byl osvobozený, ačkoli spoluobviněný rapper Shyne nebyl.
Od smrti Notoriuse B.I.G si Bad Boy Records z větší části udržuje své místo na vrcholu, žije z umělců jako Mase a Puff Daddy (nyní P. Diddy), který dosáhl značného komerčního úspěchu.
Poté co Suge Knight začíná vydávat své projekty z vězení, bylo jeho Death Row Records znovuobrozeno. Členství podepisuje mnoho nových umělců, včetně uznávaného mladého rappera Croocked I a další rappeři např. bývalý člen Dogg Pound - Kurupt a Lisa Left Eye Lopes.Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář